Łyżka srebrna - Karol Filip Malcz, Warszawa, 1865

Łyżka srebrna pr 84 (0,875) Rosja, na uchwycie medalion (styliz. motyw akantu), waga 72,500 g, dł. - 22,5 cm, probierz nieznany: imiennik "I.S.",
Karol Filip Malcz / August Teodor Werner, Warszawa,1865 r.

Cena:  Prosimy o kontakt

Karol Filipo Malcz (1798 - 1867) otworzył pracownię złotniczą w 1828 r,, która już po dwóch latach przekształciła się w dużą firmę o nazwie: Fabryka Wyrobów Srebrnych K.F. Malcza. Firma wytwarzała wyroby o chrakterze użytkowym, ale o wysokim poziomie artystycznym, głównie nakrycia stołowe: sztućce, cukiernice, solniczki, imbryki, mleczniki, buliery jak również świeczniki, kandelabry, ramy luster, dzbany itd. Wykonywała też wyroby liturgiczne. Początkowo Malcz projektował wyroby własnoręcznie, później przy udziale współpracowników w tym rzeźbiarza Ludwika Kauffmanna i grawera Hipolita Styfiego. Wyroby Malcza były wielokrotnie nagradzane na wystawach krajowych. W  jego wyrobach kupujący cenili szczególnie nadążanie za trendami zmieniającej się mody. W wielu wzmiankach o zakładzie Malcza znajdowały się informacje o jego podróżach zawodowych. Ciągła ruchliwość Malcza, dbałość o  rozwój, poszukiwanie nowości na rynku wyrobów rzemieślniczych i przemysłowych przekładały się na atrakcyjną i stale aktualizowaną ofertę jego zakładu. W informacjach z epoki o wytwórni i wyrobach Malcza przewijało się wyraźnie okazywane uznanie dla jego pracy. Popyt na wyroby Malcza był więc duży. Krąg klientów jego sklepu rozszerzał się dzięki przystępnym, dobrze skalkulowanym cenom, jakości wyrobów oraz dostosowaniu asortymentu do różnego statusu majątkowego kupujących.
W roku 1864 Malcz zakończył aktywność zawodową i przekazał firmę bratankowi żony Augustowi Teodorowi  Wernerowi (1836 - 1902). Nowy właściciel był  związwny zawodowo z wytwórnią. Od końca lat pięćdziesiątych pracował jako kierownik zakładu, tutaj wykonał swoją pracę mistrzowską. Przejmując Fabrykę Wyrobów Srebrnych Malcza, znał więc jej specyfikę, sposób działania oraz stosowane wzornictwo. Miał również świadomość renomy, jaką cieszyła się wśród klientów. To zapewne dlatego, kontynuując jej działalność, w pierwszych latach (aż do roku 1871)  nie zmieniał znaków wybijanych na srebrach, a w reklamach zamieszczanych w prasie jeszcze w latach osiemdziesiątych powoływał się na nazwisko poprzedniego właściciela. Znak firmowy Malcza - kotwica w owalu - stał się znakiem firmy Wernera i byl wybijany do 1939 roku.

 

 

kategoria: Srebro

wystawca:

IKONY - ANTYKI

ul. Retoryka 22, 31-107 Kraków

M: 664 462 763

T: +48 12 426 49 98

E: lp.ikytna-ynoki@nolas