Ikona - Mandylion

Ikona - Mandylion, emalia komórkowa wielobarwna na blasze miedzianej, pełna rama z drewna dębowego zdobiona karneolami w formie kaboszonów, 
wym. 12,5 x 12 cm, (całość z ramą wym. 22 x 21 cm), Gruzja, ikona współczesna

Cena:  2 500 zł

Armenia była pierwszym krajem na świecie, który przyjął chrześcijaństwo jako religię państwową w 301 roku. 
Gruzja przyjęła chrześcijaństwo nieco później, bo w 337 roku.
W ciągu wieków chrześcijaństwo w Gruzji rozwijało się i ewoluowało. Gruziński Kościół Prawosławny stał się niezależną autokefaliczną Patriarchią w VI wieku i odgrywał ważną rolę w zachowaniu gruzińskiej tożsamości narodowej i języka.
Chrześcijaństwo miało ogromny wpływ na gruzińską sztukę, architekturę i literaturę. W Gruzji znajduje się wiele wspaniałych klasztorów i katedr, które zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Gruzińskie freski i ikony są znane ze swego piękna i bogatej symboliki.

Emalia komórkowa, znana również jako cloisonné, to technika zdobnicza polegająca na wypełnianiu różnokolorową emalią „komórek” powstałych na powierzchni zdobionego przedmiotu za pomocą przylutowanych cienkich blaszek lub drucików. Jest znana od tysięcy lat, a jej początki sięgają starożytnego Egiptu i Mezopotamii. Z biegiem czasu technika ta rozprzestrzeniła się na inne części świata, w tym do Chin, Japonii i Europy.
Emalia komórkowa jest pracochłonną techniką, która wymaga dużej precyzji i umiejętności. Najpierw rzemieślnik tworzy wzór z cienkich blaszek lub drucików, które następnie przylutowuje do powierzchni przedmiotu. Następnie każda "komórka" jest wypełniana emalią w różnych kolorach. Emalia jest następnie wypalana w wysokiej temperaturze, aby ją utwardzić i nadać jej połysk.

Karneol to odmiana chalcedonu, czyli krystalicznej odmiany kwarcu. Występuje w naturalnych barwach od pomarańczowej do czerwonej, a swoją intensywną kolorystykę zawdzięcza domieszkom żelaza, głównie hematytu i goethytu. Jest półszlachetnym kamieniem ozdobnym, jedną z wielu odmian agatu.

kategoria: Ikony

wystawca:

IKONY - ANTYKI

ul. Retoryka 22, 31-107 Kraków

M: 664 462 763

T: +48 12 426 49 98

E: lp.ikytna-ynoki@nolas